Magnolie - choroby i szkodniki

Zdarza się że magnolie czasami zamierają. Co robić aby ustrzec się takiej sytuacji? Poniżej podaję kilka ważniejszych przyczyn oraz metody zapobiegania im.

1. Niewłaściwe podłoże:

 Z reguły zawiera zbyt dużo wapnia. Korzenie magnolii nie rozwijają się prawidłowo i zaczynają zamierać. Na liociach pojawiają się żółte przebarwienia (chloroza). Nerwy pozostają zielone. Przy dużej zawartości wapnia (pH 6,5) najmłodsze liście są całe cytrynowo-żółte i zamierają. W takim podłożu magnolie nie przetrwają dłużej niż 1 rok - często nie przeżywają nawet pierwszej zimy. Jedyną radą jest właściwe przygotowanie podłoża przed sadzeniem. W przypadku zbyt wysokiego pH należy dodać kwaśnego torfu lub ziemi wrzosowej i wymieszać. Źle rosną również magnolie na ziemiach bardzo zwięzłych i podmokłych, a także na piaszczystych. W przypadku ziemi zbyt lekkiej należy wykopać dół o średnicy 1,5 m i głębokości 50 cm i napełnić go żyznym, przepuszczalnym podłożem. Trzeba pamiętać, że kwasowość nie może być nigdy wyższa niż pH 6,0.

2. Uszkodzenia przez gryzonie:

Często zdarza się, że myszy lub nornice ogryzają korzenie magnolii i dolną część pnia (pod ziemią). Można się o tym przekonać dopiero po odkryciu wierzchniej warstwy gleby. W przypadku uszkodzenia pnia, należy rany zamalować farbą emulsyjną z dodatkiem Benlate 1% lub Topsinu 1%. Przy silnym uszkodzeniu magnolia wypuszcza wiosną drobne żółte listki, które następnie obumierają. Podłoże wokół magnolii należy okrywać dopiero późną jesienią, gdy wierzchnia warstwa gleby jest już lekko zmarznięta.

3. Krety:

Niekiedy słaby wzrost magnolii powodują krety, które nieustannie podrywają korzenie drążąc swoje korytarze.

4. Przenawożenie azotem:

Przenawożenie magnolii azotem wpływa na ich większą podatność na przemarzanie. Nie należy stosować nawozów azotowych po 15 lipca.

5. Zbyt obfite nawożenie:

Pewne ograniczenie wzrostu może powodować zbyt obfite nawożenie, co sprawia, że wzrasta zasolenie podłoża. U magnolii rosnących w takim środowisku najstarsze liście zamierają od brzegów już w końcu lipca. Możemy temu częociowo zapobiec, jeżeli w czasie wegetacji jeden raz w tygodniu obficie podlejemy rośliny.

6. Przesuszenie:

Dużo szkody może wyrządzić przesuszenie magnolii wiosną i latem w czasie upalnej pogody. Raz przesuszona młoda magnolia jest już praktycznie stracona.

7. Szkodnik przędziorek:

Bardzo wiele szkód wyrządza w czasie suchej, upalnej pogody przędziorek.
Jest to szkodnik atakujący wiele roślin. Żeruje na spodzie liści nakłuwając je i wysysając soki. Silnie zaatakowane magnolie gubią liście już w lipcu-sierpniu. Są one wówczas tak osłabione, że jeżeli przeżywają zimę, to w następnym roku dają bardzo małe przyrosty. Przeciwko przędziorkom można stosować takie preparaty jak np.: Roztoczol Extra płynny 0,1 %, Torque 50 WP 0,05 %, Apollo 50 SC 0,05 %, Mitac 20 EC 0,2 %, Nissorun 0,1 %.

8. Przemarznięcie

Brak okrycia zimą powoduje często przemarznięcie młodego systemu korzeniowego.

Sądzę, że tych kilka uwag przyczyni się do lepszego zrozumienia wymagań magnolii i pozwoli uniknąć wielu błędów.